– Niezwykła lekcja anatomii

W dniu 3.12.2022 r grupa studentów pod opieką dr n. med. Khalila El Mohtara ,  mgr Ewy Todorov oraz mgr Adriana Kocika odbyła niezwykłą lekcję anatomii. Wszystko dzięki wystawie Body Worlds -The Cykle of Life, której autorem jest dr Gunther von Hagens- twórca metody plastynacji, czyli  szczególnej konserwacji tkanki anatomicznej. Z wyjazdu do Poznania skorzystało blisko ponad  30 studentów pielęgniarstwa I i II stopnia. Wrażenia studentów oddają istotę tej lekcji, która z pewnością  wykorzystana zostanie w dalszej edukacji.

„ Na wystawie mogliśmy zobaczyć człowieka praktycznie od poczęcia aż po śmierć. Szczególną uwagę zwróciliśmy na eksponaty z patologią – z pewnością dały inne spojrzenie niż widok na zwykłym slajdzie. Dzięki dr Mohtarowi i mgr Todorov każdy preparat został szczegółowo omówiony, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć i zrozumieć anatomię” – studenci I roku pielęgniarstwa.

„ Z spośród eksponatów najbardziej spodobały się mi te przedstawiające dwóch hokeistów oraz baletnica. Dynamika ruchu w jakiej postacie zostały utrwalone i przedstawienie położenia struktur anatomicznych w tym nietypowym położeniu robi wrażenie, gdyż można zobaczyć np. które grupy mięśni biorące udział w wykonywaniu danego ruchu oraz jak narządy wewnętrzne odpowiadają na ten ruch. Wspaniałe były również preparaty przedstawiające struktury naczyniowe mózgu, nerek czy serca, a także te przedstawiające rozwój ludzkiego płodu. Wystawa była doskonałą okazją na powtórzenie topografii struktur anatomicznych i ujrzenie ich w artystycznej formie” – Agnieszka Bock- studenta II roku Pielęgniarstwa I stopień.

Back to top