Inż. Emilia Duda oraz inż. Karol Kołtowski – świeżo upieczeni absolwenci PWSZ w Głogowie – otrzymali dyplomy oraz podziękowania za udział w ogólnopolskim konkursie pn.: “Stwórz stanowisko edukacyjne w oprogramowaniu Simultus!” zorganizowanym przez firmę Multiptojekt.

Konkurs adresowany był do studentów szkół wyższych studiujących na kierunkach związanych z automatyką i robotyką. Zadaniem uczestników było zaprogramowanie za pomocą programu Simultus funkcjonowania skonstruowanego przez uczestników stanowiska edukacyjnego, wykonanie rysunków jego elementów w programie AutoCad, a także napisanie programu do sterującego stanowiskiem sterownika Fatek korzystając z oprogramowania WinProLadder. Następnie należało dokonać integracji wszystkich elementów i uruchomić całość w trybie symulacyjnym. Kompletny projekt należało złożyć do końca listopada 2021r.

Naszą Uczelnię w konkursie reprezentowali studenci Automatyki i Robotyki – wówczas jeszcze trzeciego roku: Emilia Duda i Karol Kołtowski. Przygotowali zaawansowany projekt stanowiska edukacyjnego zgodnie z regulaminem konkursu: Skonstruowali stanowisko, wykonali rysunki w AutoCadzie, poznali skomplikowany i oferujący wiele możliwości program Simultus, umieścili w nim elementy projektu, napisali program do sterownika Fatek i najtrudniejsze: zintegrowali wszystkie programy w celu ich uruchomianie w trybie symulacyjnym poznając skomplikowane zasady współpracy programów ze sobą w czasie rzeczywistym oraz dynamiczną wymianę wartości  zmiennych.

Udział w Konkursie wymagał od studentów posiadania i zastosowania wiedzy i umiejętności z wielu przedmiotów, rozszerzenia jej przez własną pracę i zintegrowania w zakresie tematyki projektu. Z zadania tego studenci wywiązali się znakomicie, dając tym samym sobie i otoczeniu świadectwo, że są znakomicie przygotowani do pracy zawodowej.

O automatyku tzn. o inżynierze automatyku można powiedzieć, że musi umieć i sprawnie działać (przynajmniej) w zakresie: po pierwsze – programowania sterowników PLC i sieci sterownikowych, po drugie –  rysowania rysunków technicznych w programach typu CAD i po trzecie – programów symulacyjnych pozwalających na zbadanie i testowanie automatyki maszyn i urządzeń przed wdrożeniem ich na produkcji. Mówi się, że to jest minimum, jak w przypadku stołu, który musi mieć minimalnie trzy nogi – powiedział dr inż. Ryszard Janas – adiunkt PWSZ w Głogowie, gdy wraz z Prorektor dr inż. Elżbietą Banaczyk, gratulując uczestnikom konkursu determinacji, zaangażowania i bardzo dobrego poziomu wykonania zadania. Jak dodał: Nie zajęli miejsca na podium, ale porównując ich aplikację ze zwycięskimi, wykonanymi przez studentów wiodących Uczelni można stwierdzić, że była na bardzo podobnym poziomie zaawansowania i w wielu aspektach posiadała rozwiązania techniczne na poziomie aplikacji które zwyciężyły.

 

Exit mobile version