W czwartek, 30 listopada 2023 r. w naszej uczelni odbyła się I Studencka Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. „Interdyscyplinarność dla zdrowia i bezpieczeństwa człowieka” zorganizowana przez Instytut Medyczny, Instytut Politechniczny, Instytut Ekonomiczny oraz Instytut Humanistyczny PANS w Głogowie. Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi wydarzenia, do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni uczestnicy reprezentujący różne dyscypliny naukowe. Podczas sesji referatowej głos zabrali studenci oraz absolwenci naszej uczelni, którzy przedstawili swoje badania naukowe i przemyślenia. Omówione zostały następujące tematy:
- Wiedza personelu pielęgniarskiego dotycząca szpitalnych zakażeń układu moczowego a czynniki warunkujące jej praktyczne wykorzystanie w opiece nad pacjentem z problemami w oddawaniu moczu (mgr Wioletta Grochowina)
- Ocena satysfakcji klienta w zakresie badanych produktów medycznych w polskich szpitalach (Malwina Nowak Pietruszko i Oliwia Szostak)
- Analiza historyczna wydatków budżetu państwa na ochronę zdrowia: wzrost, inflacja, PKB (Agata Kolasa, Sylwia Zdziechowicz)
- Błąd antropologiczny w pedagogice (mgr Ewa Kołogryw)
- System opieki zdrowotnej Polska-Niemcy (Dorota Krawiec)
- Biomateriały w implantologii stomatologicznej (Dominika Konieczna)
„To pierwsza studencka konferencja naukowo-szkoleniowa w historii naszej uczelni zorganizowana z myślą wymiany doświadczeń naukowych i badawczych studentów reprezentujących wszystkie instytuty działające w PANS w Głogowie” – powiedziała dr n. med. Edyta Kędra – wykładowczyni Instytutu Medycznego PANS w Głogowie.
„Mamy nadzieję, że apetyty studentów będą rosły. Jako organizatorzy jesteśmy bardzo dumni z tych pierwszych wystąpień. Widzimy, że studenci mają taką naturalną umiejętność prezentowania własnych badań naukowych oraz przemyśleń. Z przyjemnością się tego słucha i z przyjemnością widzi się, że jest to oparte o warsztat metodologiczny, związany właśnie z badaniami naukowymi i chęcią zaprezentowania swoich osiągnięć. To pierwszy krok do kolejnych badań i do kolejnych sukcesów” – dodała Dyrektor Instytutu Medycznego PANS w Głogowie – dr n. o zdr. Dorota Milecka.
Sesję referatową konferencji poprowadził Pan Arkadiusz Borowiecki – student II roku kierunku Pielęgniarstwo. Po jej zakończeniu, uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach tematycznych:
- Struktura kosztów i poziom zadłużenia wybranych zakładów opieki zdrowotnej w latach 2019-2022 (dr hab. Waldemar Dotkuś, prof. PANS w Głogowie)
- Badania modelowe endoprotez stawu biodrowego (dr inż. Paweł Modzel)
- Terapia przez sztukę. Acrylic pouring jako metoda terapii w profilaktyce zdrowia psychicznego – warsztaty malarskie (dr Anetta Soroka-Fedorczuk)
- Przymus bezpośredni (mgr piel. Marian Fuczek)