– Nowa pozycja wydawnicza opracowana przez PBR

Pracownia Badań Regionalnych oraz Wydawnictwo Uczelniane informują, że ukazała się publikacja pt. Monografia gminy Radwanice, której redaktorem jest dr Krzysztof Czapla.  „Jest to dzieło przedstawiające dzieje wspomnianej gminy ze szczególnym uwzględnieniem substancji zabytkowej oraz historii okresu po drugiej wojnie światowej. Autorzy prezentowanej publikacji, to w znacznej mierze znakomici regionaliści. Są oni związani od lat z historią regionu dolnośląskiego, a przede wszystkim ziemi głogowskiej.

Dzieło składa się z kilku części. Część pierwszą, spisaną przez archeologów głogowskich, tworzą dwa artykuły. Pierwszy, autorstwa Wacława Pogorzelskiego, dotyczy pradziejów gminy, drugi, napisany przez Krzysztofa Czaplę, omawia dzieje okresu średniowiecza na tym terenie z punktu widzenia kultury materialnej. Kolejne dwa artykuły dotyczą historii nowożytnej. Małgorzata Konopnicka opracowała dzieje gminy od szesnastego po dziewiętnasty wiek, natomiast Antoni Bok skupił się na okresie po drugiej wojnie światowej.

Następny blok artykułów poświęcono zabytkom kultury materialnej. Elżbieta Dąbrowska-Seredyszyn opisała zabytkowe parki i cmentarze znajdujące się na terenie gminy Radwanice, a w dwóch pozostałych Katarzyna Dziura analizuje architekturę sakralną, zabytki ruchome, a także pozostałości architektury rezydencjonalnej. Ważne uzupełnienie tekstów stanowi katalog sołectw gminy Radwanice autorstwa Antoniego Boka.” /z rec. prof. S. Moździocha/

Tekst został uzupełniony bogatym materiałem ikonograficznym.  Publikacja, którą można wypożyczyć w bibliotekach gminy Radwanice, jest również dostępna w Dziale Regionaliów Biblioteki PWSZ w Głogowie. Książka została wydana z dotacji Urzędu Gminy Radwanice i nie jest przeznaczona do sprzedaży. Bliższych informacji na ten temat udzieli Urząd Gminy w Radwanicach.

Back to top