– Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem, propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Początkowo przyjmowano, że dotyczy głównie chłopców, stąd symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, a zatem pojawił się także kolor różowy.

Wyrazem solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami jest podświetlenie tego dnia wielu budynków na niebiesko i różowo. 2 kwietnia każdy z nas może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem na różne sposoby: możemy oświetlić dom na niebiesko, zadbać o elementy ubrania w kolorze niebieskim czy też dodać niebieski element puzzla do swego profilu na facebook’u lub strony www.

Back to top