– Monografia podsumowaniem wieloletnich badań

Pod koniec marca ukazała się w Polsce nowa monografia pt. „Modeling of Metallurgical Slag Features”, autorsta dr inż. Szymona Biernata. Książka została napisana w języku angielskim oraz wydana brytyjskim wydawnictwie książek akademickich Cambridge Scholars Publishing, dzięki czemu może ona trafić do szerszego grona osób na całym świecie. Autor zbiera w jednym miejscu wszystkie właściwości fizykochemiczne i technologiczne powłok ekstrakcyjnych. Ponadto prezentuje innowacyjne metody badawcze oraz metody modelowania właściwości rafinacyjnych. Książka dostępna jest w bibliotece akademickiej PANS w Głogowie.

Książkę można skierować przede wszystkim do osób pracujących w przemyśle metalurgicznym oraz studentów kierunków związanych z inżynierią materiałową. Może być również ciekawą pozycją dla metalurgów, odlewników oraz osób pracujących w laboratoriach badawczych. Zawiera nowatorskie metody określania zdolności rafineryjnych żużli, które dotychczas nie były nigdzie publikowane. Korzystając ze wzoru matematycznego, bez przeprowadzania jakichkolwiek badań, użytkownik może z 93% prawdopodobieństwem określić przydatność danej mieszanki żużlowej. Tymczasem wykonując badania przy użyciu stosunkowo prostej aparatury badawczej, można oszacować efektywność rafinacji układu, która uwzględnia nie tylko skład mieszanki, ale także jej strukturę, kształt, wielkość oraz stopień rozdrobnienia materiałów.

Opis monografii:

Monografia jest podsumowaniem wieloletnich badań autora nad właściwościami fizycznymi i chemicznymi żużli hutniczych, ze szczególnym uwzględnieniem ich zdolności rafinacyjnych. Autor pracy zebrał wszystkie znane dotychczas metody określania zdolności ekstrakcyjnych żużli, a następnie przez wiele lat prowadził szereg badań związanych z ich właściwościami. W badaniach wykorzystano nowatorskie metody określania właściwości żużli, a ze względu na dużą labilność układu i jego czułość podjęto aspekty fizyczne, chemiczne i technologiczne materiałów wsadowych oraz materiałów otrzymywanych w procesie produkcyjnym. Na podstawie przeprowadzonych prac opracowano narzędzia cyfrowe, modele fizykochemiczne oraz dodatkowe, niestosowane dotychczas nigdzie na świecie wytyczne, które umożliwiają określenie przydatności powłok o określonym składzie do zastosowań przemysłowych . Autor zwraca uwagę, że niemal każdy skład mieszaniny, odpowiednio zmodyfikowany i wzbogacony o dodatkowe stymulatory i odczynniki reakcji chemicznych, może przynieść doskonałe rezultaty, jednak aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać pewnych wytycznych. Wytyczne te zostały przedstawione i opisane w niniejszym dokumencie.

O autorze:

Dr inż. Szymon Biernat jest wykładowcą w Instytucie Politechnicznym PANS w Głogowie. Jest specjalistą w zakresie baz danych, sieci komputerowych oraz badań fizykochemicznych w metalurgii miedzi i jej stopów. Autor oraz współautor licznych publikacji naukowych, skryptów i ćwiczeń z zakresu metalurgii i informatyki. Uczestnik projektów badawczych, współautor patentów naukowych. Od lat prowadzi badania nad właściwościami fizycznymi i chemicznymi żużli hutniczych, ze szczególnym uwzględnieniem ich zdolności rafinacyjnych. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajduje się nie tylko metalurgia, ale także inżynieria materiałowa, mechatronika, programowanie oraz sztuczna inteligencja.

Recenzja:

W monografii „Modelowanie cech żużli hutniczych”, wykorzystując dostępne dane (w tym wyniki badań własnych) oraz innowacyjne, autorskie metody pomiarowe, podjęto udaną próbę oceny właściwości żużli hutniczych, w tym ich szczególnej cechy – zdolności rafinacyjnej . W tym celu autor w oparciu o swoje wieloletnie badania i analizy zbudował narzędzia cyfrowe, modele fizykochemiczne oraz dodatkowe wytyczne, które nie były dotychczas stosowane nigdzie na świecie. Wszystkie te czynności pozwalają określić przydatność powłok o zadanym składzie do zastosowań przemysłowych.

W przeciwieństwie do dotychczasowych danych dostępnych w literaturze, monografia dowodzi, że niemal każdy skład mieszaniny, odpowiednio zmodyfikowany i wzbogacony o dodatkowe stymulatory i odczynniki reakcji chemicznych, może przynieść doskonałe rezultaty. Autor udowadnia także, że korzystając z opracowanego przez siebie wzoru matematycznego można określić przydatność danej mieszaniny żużli z prawdopodobieństwem przekraczającym 90%. Udowodnił także, że wykonując badania przy użyciu prostej aparatury badawczej, można oszacować efektywność rafinacji układu żużel-ciekły metal, uwzględniając nie tylko skład mieszaniny żużla, ale także strukturę, kształt, wielkość i stopień rozdrobnienia metalu lub stopu po odlaniu do formy. Niniejsza monografia wnosi nowatorskie treści do rozważań metalurgicznych i powinna być skierowana przede wszystkim do osób pracujących w przemyśle metalurgicznym, doktorantów i studentów kierunków związanych z inżynierią materiałową.

Prof. Adam W. Bydałek
University of Zielona Góra,
Faculty of Mechanical Engineering
Institute of Materials and Biomedical Engineering
Department of Metallurgy and Materials Science

Back to top