Czy wiesz, że użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) u osób w nagłym zatrzymaniu krążenia zwiększa szanse na przeżycie nawet do 70%? Od lutego br. PWSZ w Głogowie bierze udział w ogólnoświatowym programie Publicznego Dostępu do Defibrylacji polegającym na natychmiastowym dostępie do defibrylatora AED w przypadku nagłego zatrzymania krążenia w przestrzeni publicznej.
AED to urządzenie, które poprzez komunikaty głosowe prowadzące przez algorytm postępowania, służy do wykonywania defibrylacji podczas nagłego zatrzymania krążenia przez świadków obecnych na miejscu zdarzenia. W trakcie realizacji projektu pracownicy PWSZ w Głogowie uczestniczyli w szkoleniach dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy wg obowiązujących Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji 2021. – Szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) u osób dorosłych zmieniło nasze podejście do ratowania życia ludzkiego. Prowadzący pokazał w bardzo przystępny sposób jak użyć defibrylatora, dzięki temu w sytuacji zagrażającej życiu nie będziemy bały się go użyć. Przeprowadzałyśmy akcje reanimacyjne na fantomie i mogłyśmy ocenić swoje umiejętności (np. dowiedziałyśmy się z jaką siłą i jak należy uciskać klatkę piersiową) – informują pracownicy PWSZ w Głogowie.
Szkolenia przeprowadzono w ramach realizacji zadań SKN Symulacji Medycznej Stanów Nagłych w Pielęgniarstwie działającym przy Instytucie Medycznym. Opiekunem dydaktycznym koła naukowego jest mgr Adrian Kocik, nauczyciel akademicki Instytutu Medycznego. Defibrylator AED umieszczono obok portierni przy głównym wejściu do budynku A.