– CENA WOLNOŚCI – ważne dzieło studentów

Nie każdy bezdomny to menel.  Bezdomność to nie tylko problem alkoholu czy innych używek. To są po prostu ludzie, którym życie źle się potoczyło – powiedział Mateusz Chorążyczewski – student, reżyser i scenarzysta filmu „Cena wolności” zrealizowanego przez studentów III roku kierunku Nowe media w PWSZ w Głogowie.

Premiera filmu odbyła się w poniedziałkowe popołudnie w Miejskim Ośrodku Kultury. Na widowni zasiedli oczywiście twórcy i bohaterowie filmu, studenci i wykładowcy PWSZ w Głogowie, a także głogowianie, których zainteresował temat i działalność studentów. Wśród gości można było zauważyć przedstawicieli władz gminy Żukowice, MOPS w Głogowie, policji i Caritas.

Po projekcji odbył się panel dyskusyjny z twórcami i jednym z bohaterów, który poprowadziła mgr Dorota Drozd. Pod adresem autorów filmu padło wiele słów uznania za podjęcie tak ważnego tematu, za wrażliwość, a także profesjonalizm, jakim wykazali się podczas realizacji dokumentu.

Trzydziestominutowy film dokumentalny powstał pod okiem reżysera i wykładowcy PWSZ w Głogowie – mgra Marka Domagały oraz wykładowcy mgr Grażyny Stawińskiej.  Opowiada historię i codzienność kilku bezdomnych przebywających w Głogowie oraz w schronisku w Żukowicach. Bohaterowie nie unikają trudnych tematów związanych z uzależnieniem i błędami popełnionymi w życiu.

Film nie jest kompendium wiedzy o bezdomności ani instruktażem, jak z niej wyjść. To garść refleksji dla każdego obywatela każdego miasta – aby umieć spojrzeć na bezdomnego jak na człowieka godnego szacunku, którego życie do końca jest wartością.

Zdjęcia: Martyna Parzyńska i Adam Szewców

Back to top