– Metrologia w erze cyfrowej – 20 maja 2022

Dziś w PWSZ w Głogowie obchodzimy Światowy Dzień Metrologii pod hasłem „Metrologia w erze cyfrowej”. Z tej okazji wspólnie z Centrum Badań Jakości – spółką należącą do KGHM Polska Miedź S.A. oraz z firmą LUMEL przygotowaliśmy szereg ciekawych pokazów i wykładów. Ponad stu uczniów głogowskich szkół  o profilu technicznym, nauczycieli oraz gości powitała Prorektor PWSZ w Głogowie dr inż. Elżbieta Banaczyk. Dzięki prezentacji CBJ można było zobaczyć jak wygląda mobilne laboratorium środowiskowe i dowiedzieć się jak mierzy się stopień zanieczyszczenia środowiska i jak przebiega analiza na spektrometrze XRF. Młodzież wysłuchała wykładów połączonych z prezentacjami dotyczących możliwości chromatografu oraz techniki wojskowej. Firma Lumel S.A. zaprezentowała aparaturę kontrolno-pomiarową, omawiając jej możliwości i zastosowanie.

Obchody Światowego Dnia Metrologii i obecność tak licznej grupy uczniów były też okazją do zaprezentowania robota humanoidalnego, który został stworzony przez studentów PWSZ w Głogowie (kierunek automatyka i robotyka) jako praca inżynierska obroniona zaledwie kilka dni temu.

Już jutro natomiast studenci kierunku Automatyka i robotyka wezmą udział w szkoleniu „Pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej z wykorzystaniem mierników serii Sonel”, które przeprowadzi firma Sonel S.A.

Światowy Dzień Metrologii obchodzony jest w rocznicę podpisania Konwencji Metrycznej w dniu 20 maja 1875 r. przez przedstawicieli siedemnastu narodów. Konwencja ustanowiła ramy globalnej współpracy w nauce o pomiarach oraz w jej zastosowaniach przemysłowych, handlowych i społecznych. Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – ogólnoświatowa jednolitość pomiaru – do dziś pozostaje tak samo ważny, jak w 1875 roku.

Fotorelacja

Back to top