– Pielęgniarki obchodzą dziś swoje święto

Symbole pielęgniarstwa

12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ang. International Nurses Day. Data święta nie jest przypadkowa, bowiem to właśnie 12 maja przypadają urodziny Florence Nightingale, dobrze znanej każdej pielęgniarce prekursorce nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielki pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

O tym,  jak zmieniał się zawód pielęgniarki możecie przeczytać Państwo w kwietniowym numerze biuletynu „W Cieniu Czepka”, autorką artykułu jest nasza koleżanka,  studentka 2 roku pielęgniarstwa, Agnieszka Klara. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Jak wskazuje badanie CBOS-u z 2020 roku, zawód pielęgniarki znajduje się na 2 miejscu jeśli chodzi o zawód wzbudzający zaufanie społeczne (na pierwszym miejscu strażak, lekarz na szóstym). Nadal jednak kadry pielęgniarskie cierpią na duże deficyty, powodem tego są głównie względy zarobkowe nie współmierne do trudu oraz wymaganej wiedzy jaką należy posiadać.

Czego życzyć pielęgniarkom w dniu ich święta? By każdy dzień ich pracy był satysfakcjonującym wyzwaniem w walce o zdrowie i życie człowieka w potrzebie, by mimo zmęczenia i trudu nadal dać sobie czas na wzruszenie i pochylenie głowy, by były godnie traktowane przez wyższe szczeble administracyjne oraz współpracowników, wreszcie by ich ciężka praca była godnie wynagradzana.

A z przymrużeniem oka, życzymy zawsze ostrych igieł, pięknych żył, wygodnych butów i zawsze ciepłej kawy.

Studenckie Koło Naukowe
Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego
przy PWSZ w Głogowie.

Back to top