W dniu 13 listopada 2021 roku w Katedrze Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów tegorocznej nagrody imienia prof. Mieczysława Gogacza, od 15 lat wręczanej za najlepsze prace magisterskie, odnoszące się do dorobku nestora polskiej historii filozofii, etyka i pedagoga – prof. zw. dr hab. Mieczysława Gogacza.
Za rok akademicki 2020/21 została wyróżniona praca Pani magister Weroniki Pełki – absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie – zatytułowana Antropologiczne i etyczne podstawy socjoterapii w ujęciu Mieczysława Gogacza. Kapituła nagrody przyznała Pani Pełce złoty medal nagrody (przyznaje się w dwóch kategoriach: złotej i srebrnej).
Nagrodzę w imieniu Kapituły wręczyli: prof. zw. dr hab. Artur Andrzejuk – Kierownik Katedry Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej oraz Przewodniczący Kapituły – i prof. zw. dr hab. Jerzy Nitychoruk – gość honorowy i rektor Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Praca magisterska Pani Weroniki Pełki powstała pod kierunkiem dra hab. Mikołaj Krasnodębskiego – prof. PWSZ w Głogowie.
Należy nadmienić, że nagrody są wręczane w imieniny Profesora, urodzonego 11 listopada 1926 roku. W tym roku przypadają 95 urodziny Mieczysława Gogacza. Szanowny jubilat w powodu choroby nie był obecny na wręczeniu nagród. Laureaci nagrody oprócz dyplomu otrzymują nagrodę pieniężną.
Pani mgr Pełka wygłosiła referat (link), dotyczący jej pracy dyplomowej, który spotkał się z bardzo żywym i życzliwym zainteresowaniem zebranych. W uroczystości uczestniczyło 50 osób – nie tylko związanych z Filozofią UKSW, ale reprezentujących różne środowiska w tym Rypiński Dom Kultury (Rypin jest miejscem urodzenia Mieczysława Gogacza, profesor zaś jest honorowym obywatelem miasta).
Po spotkaniu odbyła się część nieoficjalna, spotkanie przy kawie, herbacie, owocach i słodyczach.