Szczepienia przeciw COVID-19 dla studentów pielęgniarstwa

Studenci pielęgniarstwa, zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, znajdują się w grupie 0. Większość studentów PWSZ w Głogowie zdecydowała się na przyjęcie szczepionki.

Pierwszą zaszczepioną studentką pielęgniarstwa była Pani Sylwia Nowicka, studentka I roku, która wraz z 7 koleżankami z I i II roku, pierwszą dawkę przyjęła 6 stycznia; kolejna grupa studentów poddała się szczepieniu 14 stycznia. Studenci PWSZ w Głogowie decyzje o szczepieniu podejmują mając pełną wiedzę na ten temat. Uczelnia zadbała o promocję i informację na ten temat.

12 stycznia odbyło się szkolenie na temat zasadności, wskazań i przeciwskazań szczepienia przeciw COVID-19. Szkolenie na platformie GSuite przeprowadzone zostało przez Pana doktora Waldemara Skibiszewskiego – ordynatora oddziału dziecięcego, wykładowcy w PWSZ w Głogowie oraz, co istotne w kontekście tematu szkolenia, także lekarza kwalifikującego do szczepień przeciw COVID-19 w Szpitalu w Głogowie. W szkoleniu wzięło udział 100% studentów I, II i III roku, co świadczy o wadze tematu.

Dr Skibiszewski przedstawił problem szczepień wieloaspektowo, opierając się na doniesieniach naukowych i rekomendacjach, ale także na własnym doświadczeniu, dając także przykład osobisty. Sam przyjął szczepionkę przeciw COVID-19 z pełnym przekonaniem, że jest to jedyna szansa na ochronę przed zakażeniem oraz powstrzymanie pandemii.

Studenci pielęgniarstwa uczestniczyli w szkoleniu mając możliwość zadawania pytań. Promocja szczepień odniosła pozytywny efekt, ponieważ łącznie zaszczepionych zostanie 45 studentów na 69. Znane są już daty kolejnych szczepień – 26 i 27.01.2021 r. Drugą dawkę, każdy zaszczepiony przyjmie po 21 dniach.

Studenci, którzy zdecydowali się na szczepienie podzielili się z nami swoimi motywacjami i wrażeniami.

Karolina Baszyńska- studentka II roku pielęgniarstwa

„Osobiście bardzo ucieszyła mnie informacja o możliwości objęcia szczepieniami studentów pielęgniarstwa PWSZ w Głogowie i to podczas etapu „zero”. Zwiększa to bezpieczeństwo studentów podczas odbywania zajęć praktycznych czy praktyk zawodowych, a także daje możliwość ochrony przed zakażeniem pacjentów, z którymi będziemy mieć kontakt. Uczelnia zapewniła niezbędne informacje dotyczące szczepienia przeciw COVID-19, m.in. udostępniła Narodowy Program Szczepień. Zorganizowane również zostało spotkanie on-line z lekarzem kwalifikującym do szczepienia, podczas którego poruszone zostały kwestie samej szczepionki, zasadności szczepienia, wskazań oraz przeciwwskazań. Dostaliśmy możliwość zgłoszenia swoich obaw, zadawania pytań i uzyskaliśmy na wszystkie z nich odpowiedzi. Sam przebieg szczepienia w Głogowskim Szpitalu został dobrze zorganizowany, przebiegał płynnie. Czułam się zaopiekowana na każdym etapie: zarówno przed, podczas, jak i po szczepieniu (pod kątem ewentualnego odczynu poszczepiennego). Dla mnie dostęp do szczepienia jest moim prawem do zdrowia, z którego nie chciałabym rezygnować. Mam nadzieję, że dzięki szczepionce przeciw COVID-19 będziemy mogli szybciej wrócić do normalności znanej z czasów sprzed pandemii.”

Sandra Piątek -studentka II roku pielęgniarstwa:

Cieszę się, że zostałam zaszczepiona. Dzięki temu mogę ochronić swoją rodzinę, a także osoby, z którymi mam kontakt codziennie. Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalności, życia bez obostrzeń. Każdy ma prawo do wyboru, ale pamiętać trzeba o zdrowiu.

Agnieszka Klara – studentka II roku pielęgniarstwa:

Zaszczepiłam się przeciw COVID-19 ponieważ argumentów za tą szczepionka dla mnie jest więcej niż przeciw. Przyjęłam szczepienie ze
świadomością niewiadomych odległych skutków, ale bez większych obaw o nie. W mojej ocenie ryzyko jest i tak mniejsze niż to, które niesie sama infekcja. ”

Dorota Opyrchał – studentka II roku pielęgniarstwa:

Prawie rok czekaliśmy na wyprodukowanie szczepionki. To czas długiego oczekiwania. Od samego początku widziałam, że to jedyna szansa, żeby zrobić krok w stronę zażegnania pandemii. Historia szczepień pokazuje, że tylko taka droga daje taką możliwość. Zaszczepiłam się z myślą o ochronie samej siebie, ale nie tylko. Zrobiłam to również dla tych, którzy tego zrobić nie mogą z wielu powodów. Ważne jest dla mnie zdrowie bliskich, osób starszych czy schorowanych. Czuję wewnętrzny spokój, że zrobiłam co w mojej mocy aby chronić tych, którzy tego potrzebują. To cegiełka, którą dołożyłam, aby świat wrócił do “normalności”

Dominika Piekarz – studentka II roku pielęgniarstwa:

„ Pierwsza myśl o szczepieniu to obawa przed czymś nowym, ale też wewnętrzne przekonanie, że należy to zrobić. Szczepienie to nie przymus, a odpowiedzialność i bezpieczeństwo. ”

Exit mobile version