Czy książka może leczyć? Okazuje się, że tak – najlepiej wiedzą o tym nasi studenci, którzy w ramach Głogowskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowali wyjątkowe spotkanie dla mieszkańców miasta. W centrum uwagi znalazła się biblioterapia – dziedzina łącząca literaturę z działaniami wspierającymi zdrowie psychiczne i emocjonalne. Była to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale również do wzruszeń, refleksji i powrotu do bajek z dzieciństwa.
Wydarzenie poprowadzili studenci III roku pedagogiki I stopnia, specjalność pedagogika resocjalizacyjna z elementami socjoterapii. Inspiracją była dla nich wiedza zdobyta na zajęciach z biblioterapii prowadzonych przez dr Izabelę Rutkowską.
Spotkanie obfitowało w wartościową wiedzę, ale także emocje – uczestnicy mieli okazję do refleksji, śmiechu, a także wzruszeń, które towarzyszyły opowieściom o książkach niosących ważne przesłania. Szczególnie poruszająca była część poświęcona patografii i niezwykłej książce, która od lat towarzyszy osobom walczącym z uzależnieniem – publikacji Anonimowych Alkoholików. Jej siłę oddziaływania potwierdziły poruszające historie zaproszonych gości: terapeuty oraz członka AA.
Przy okazji omówienia bajkoterapii uczestnicy mogli wysłuchać pięknej bajki terapeutycznej i przenieść się na chwilę do świata dzieciństwa.
Spotkanie odbyło się w sali Biblioteki Publicznej przy ul. Perseusza 13, która wypełniła się po brzegi. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Izabeli Owczarek za otwartość i ciepłe przyjęcie.
Uczestnicy wyszli z wydarzenia nie tylko z nową wiedzą, ale również z poczuciem, że literatura to nie tylko rozrywka – to także potężne narzędzie wspierające zdrowie psychiczne i rozwój osobisty.



