Praca dyplomowa napisana pod kierunkiem dr inż. Elżbiety Banaczyk – Prorektor PANS w Głogowie, której autorami są absolwenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie: inż. Patryk Antkowiak, inż. Andrzej Dwojny oraz inż. Dawid Jóźwicki, zajęła I miejsce w V edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę inżynierską! Uroczyste spotkanie, podczas którego wręczono nagrody absolwentom oraz promotorom, odbyło się w Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie. To kolejne wyróżnienie dla twórców tego projektu – tym razem o zasięgu ogólnopolskim.
Robot humanoidalny o imieniu Adam został stworzony w Instytucie Politechnicznym naszej uczelni jako praca inżynierska trzech studentów kierunku Automatyka i robotyka. Pomysłodawczynią projektu była promotor – dr inż. E. Banaczyk, która opracowała wstępną dokumentację i zaangażowała chętnych studentów do jego realizacji. Kiedy twórcy podejmowali się skonstruowania robota dobrze wiedzieli, że będzie to dla nich spore wyzwanie. „Proces tworzenia Adama pochłonął mnóstwo czasu i sił, a kluczowy był odpowiedni podział obowiązków. To było naprawdę wyczerpujące 9 miesięcy” – mówi inż. A. Dwojny i podaje zaskakujące liczby: 950 godzin druku i 146 godzin montażu. „Opieka Pani Prorektor i wsparcie z jej strony były niesamowite. Mogliśmy liczyć na pomoc w każdej sytuacji, która tylko pozornie mogła wydawać się nam nie do przejścia” – przyznaje inż. D. Jóźwicki. Uczelnia pokryła wszystkie koszty związane z budową i zaprogramowaniem robota.
Humanoidalny model robota potrafi wykrywać ruch w swoim otoczeniu, analizować go i w przypadku napotkanego człowieka, rozpocząć sekwencję powitalną, po której można rozpocząć z nim interakcję – robot słucha poleceń głosowych, rozmawia z nami, porusza się i potrafi odwzorowywać gesty. „Język polski nie należy do najłatwiejszych, więc wpisywanie poszczególnych sekwencji i ich odmiana gramatyczna zajęła sporo czasu” – mówi inż. P. Antkowiak. Adam posiada 49 stopni swobody, 28 mechanizmów odpowiedzialnych za ruch oraz dwie wbudowane kamery. Elementy konstrukcyjne zostały w całości wydrukowane za pomocą drukarki 3D.
Konkurs o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę licencjacką, inżynierską i magisterską to część programu Kadry dla Przemysłu. ARP S.A. prowadzi go we współpracy z Konferencją Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Jego celem jest wsparcie młodych ludzi, którzy w swoich pracach dyplomowych wykazali się wyjątkową innowacyjnością, nieszablonowym myśleniem, oryginalnym podejściem do tematu, ale też rzetelnością i wiedzą na temat ważnych aspektów gospodarki.
„Dla promotora ważna jest nie tylko sama wiedza i umiejętności, ale przede wszystkim pasja i determinacja studenta do stworzenia czegoś wyjątkowego. Chodzi o ten błysk w oku, który dostrzegłam u panów już na samym początku” – z dumną mówi dr inż. E. Banaczyk – wyróżniona nagrodą dla promotora najlepszej pracy.
Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Nie zapominajmy, że tuż po obronie pracy dyplomowej, Adam zaistniał w programie „Dzień dobry TVN”, do którego zostali zaproszeni jego twórcy. Z kolei w miniony piątek nagrodzeni absolwenci wspólnie z dr inż. E. Banaczyk wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez PANS w Głogowie. Uczestniczyły w niej lokalne media. Podczas wydarzenia zostały szczegółowo omówione etapy tworzenia tej wyjątkowej pracy dyplomowej. Zaprezentowano także Adama. Jego możliwości niejednokrotnie zaskoczyły zebranych.
Ogromne gratulacje dla twórców oraz promotor tego wspaniałego projektu!