W dniu 29 listopada 2023 r. naszą uczelnię odwiedziła kolejna grupa uczniów – tym razem z klasy IV Logistyka produkcji z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie. Zajęcia poprowadził dr inż. Sławomir Chmielewski – adiunkt Instytutu Politechnicznego PANS w Głogowie. Tematem prezentacji były:
- REVAS – Branżowe Symulacje Biznesowe – Zarządzanie firmą
- Edukacja przyszłości z Visual Components
Podczas spotkania omówiono projektowanie, wizualizację i symulację fabryk przyszłości w procesie nauczania. Przedstawiono przykładowe procesy produkcyjne, które uczestnicy mogli zobaczyć przy użyciu okularów 3D. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z oprogramowaniem Visual Components, a także z możliwościami i rozwiązaniami, stosowanymi w nowoczesnych przemysłach 4.0. Dzięki Branżowym Symulacjom Biznesowym – Zarządzanie firmą poznali wstęp do tworzenia własnej firmy.
Prezentacje spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony odbiorców. „Dzięki stałemu kontaktowi z młodzieżą szkół średnich, my jako dydaktycy, możemy poznać ich potrzeby i przygotowywać zajęcia zgodnie z ich zainteresowaniami. Młodzi najlepiej wiedzą, czego chcą i co ich interesuje. Dlatego staramy się to rozwijać” – mówi dr inż. S. Chmielewski.
W planach jest już kolejne spotkanie.
Przypominamy, że nasza uczelnia od semestru letniego roku akademickiego 2022/2023 uruchomiła praktyczne zajęcia dla studentów z projektowania, wizualizacji i symulacji procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu najnowocześniejszego narzędzia jakim jest Visual Components. Warto zaznaczyć, że z narzędzia korzystają takie firmy jak: FUJI, Samsung, Nike, KUKA, YASKAWA, MITSUBISHI ELECTRIC, DENSO, GUDEL, CAT i wiele innych firm na całym świecie. W dobie minimalizacji i optymalizacji wymogi rynku narzucają pracę nad takimi tematami jak:
- Krótsze cykle rozwoju produktu
- Silniejszy popyt na customizację produkcji
- Mniejsze partie produkcyjne
- Zwiększona złożoność procesów/produktów
- Nacisk na łańcuch dostaw w produkcji
- Redukcja kosztów
- Optymalizacja wydajności
Narzędzie Visual Components pozwala na:
- Planowanie LAYOUT-ów
- Obliczanie wydajności
- Virtual Reality
- Wirtualne uruchomienia/walidacji PLC
Dodatkowo, od semestru letniego roku akademickiego 2022/2023 prowadzone jest koło naukowe skierowane do studentów, którzy chcą pogłębić wiedzę z zarządzania przedsiębiorstwem. Branżowe Symulacje Biznesowe – Zarządzanie firmą to narzędzie przeznaczone do nauki biznesu i zarządzania. Dzięki niemu studenci poznają szczegóły niezbędne przy prowadzeniu i zarządzaniu przedsiębiorstwem/własną firmą. W ramach symulacji uczestnicy podejmują realne decyzje biznesowe, zarządzając wirtualnym przedsiębiorstwem, m.in.: tworzą stanowiska pracy, zatrudniają pracowników, ustalają wynagrodzenia, kupują sprzęt, inwestują w reklamę tradycyjną oraz internetową, ustalają ceny, doświadczając tym samym biznesu.