– Defibrylator AED na wyposażeniu PWSZ w Głogowie 

Czy wiesz, że użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) u osób w nagłym zatrzymaniu krążenia zwiększa szanse na przeżycie nawet do 70%? Od lutego br. PWSZ w Głogowie bierze udział w ogólnoświatowym programie Publicznego Dostępu do Defibrylacji polegającym na natychmiastowym dostępie do defibrylatora AED w przypadku nagłego zatrzymania krążenia w przestrzeni publicznej.

AED to urządzenie, które poprzez komunikaty głosowe prowadzące przez algorytm postępowania, służy do wykonywania defibrylacji podczas nagłego zatrzymania krążenia przez świadków obecnych na miejscu zdarzenia. W trakcie realizacji projektu pracownicy PWSZ w Głogowie uczestniczyli w szkoleniach dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy wg obowiązujących Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji 2021. – Szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) u osób dorosłych zmieniło nasze podejście do ratowania życia ludzkiego. Prowadzący pokazał w bardzo przystępny sposób jak użyć defibrylatora, dzięki temu w sytuacji zagrażającej życiu nie będziemy bały się go użyć. Przeprowadzałyśmy akcje reanimacyjne na fantomie i mogłyśmy ocenić swoje umiejętności (np. dowiedziałyśmy się z jaką siłą i jak należy uciskać klatkę piersiową) – informują pracownicy PWSZ w Głogowie.

Szkolenia przeprowadzono w ramach realizacji zadań SKN Symulacji Medycznej Stanów Nagłych w Pielęgniarstwie działającym przy Instytucie Medycznym. Opiekunem dydaktycznym koła naukowego jest mgr Adrian Kocik, nauczyciel akademicki Instytutu Medycznego. Defibrylator AED umieszczono obok portierni przy głównym wejściu do budynku A.

Back to top